30 Kasım 2011 Çarşamba

Mini Dizi #1 Dead Set

Yer; İngiltere. BBG evinde heyecan dorukta, birazdan bu hafta kimin eleneceği belli olacak. Dışarıda inanılmaz bir kalabalık, destekledikleri yarışmacıların isimlerini haykırıyorlar. Diğer taraftan perde arkasında ise hummalı bir çalışma var. Prodüksiyon ekibi yoğun bir şekilde bu geceyi kusursuz bir şekilde atlatmak için çaba sarfediyor. Saat başı haber bültenlerinde ise nedeni bilinmeyen bir şekilde ülkede ölü sayısının giderek arttığından bahsediliyor. Yapımcı, en çok rating alacağı gün, artan ölüm sayısı nedeniyle özel bir program yapılması ihtimali yüzünden, programının iptal edilmesi ile karşı karşıya kalmanın sıkıntısını yaşıyor.

Şehrin diğer tarafında yayına geç kalmak üzere olan bir grup, yolda kenara park etmiş bir arabayı görünce duruyor. Şöför ne olduğuna bakmak için arabadan çıktığında, bir adamın başka bir adamı yediğine şahit oluyor. Ve biraz sonra ısırılan kişiler arasına şöför de katılıyor. Şöförü kurtarmak için aceleyle sete yetiştirmeye çalışan kadın, aslında istemeden de olsa hastalığın yayılmasına sebep oluyor. Herşey bir anda oluyor. Isırılan şöför, onu sete getiren kadını ısırıyor, o da bir diğerini ısırıyor derken, bir anda ortalık zombiden geçilmiyor. Az önce kanlı canlı yanınızda duran en yakın arkadaşınız, biraz sonra sizi ısırmak için kapıyı tekmeliyor, camı kırmaya çalışıyor.

BBG evinin içindeki yarışmacılar ise olan bitenden habersiz, yarışmanın başlamasını bekliyor. Yarışma boyunca dış dünya ile bağlantılarının kesilmesi bir kez olsun işe yarıyor. Zombilerin saldırısından kurtulmayı başaran yapımcı asistanı Kelly, BBG evine girmeyi başararak durumu yarışmacılara anlatıyor. Artık kazanmak için değil, hayatta kalmak için mücadele etmek zorundalar, ve bunun için BBG evinden daha korunaklı bir yer bulmaları mümkün değil.

Ama insanoğlunun ölmesi için zombilere gerek yok. Hırs, ego, bencilliğin olduğu bir ortamda kendi sonunuzu getirmek hiçte zor değil. 5 bölüm ve 141 dakikadan oluşan Dead Set, biraz da bu davranışları sorgulamanızı istiyor sizden. Bazen komedi bazen de gerilimin arttığı dizi, kanimca vasatin cok ustune cikmayi basaramiyor. Diziyi izlerken sanki yonetmen, dizi icin cizmesi gereken yolu cok iyi cizememis gibi geldi bana. Tam gerilim dozaji artarken, birden komediye donmek en azindan beni diziden biraz uzaklastirdi. Fazla karikaturize edilmis 1-2 karakter de dizinin bir seviye yukariya cikmasini engellemis. Yine de zombi filmlerinden hoslaniyorsaniz, cok beklentiye girmeden bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim.

Bayanlar ve baylar, karşınızda Dead Set.... 7/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder