29 Kasım 2011 Salı

En Akılda Kalan Replik #1 Rubicon 1.4İstihbarat Müdürü Truxton Spangler, CIA yetkililerine yeni istihbarat ekip şefi olarak seçtiği Will Travers'ın yargılarına neden güvenmeleri gerektiğini bir kravat üzerinden çok akılcı bir şekilde anlatıyor:

Truxton Spangler: "Bu sabah evden çıkarken bu kravatı taktığınızda belki eşiniz sizi kapının önünde durdurmuştur. Belki size bu kravatla ne kadar iyi göründüğünüzü söylemiştir, ne kadar yakışıklı göründüğünüzden bahsetmiştir. Şimdi, eminim karınızı seviyorsunuzdur ama yine de onun bu kravat hakkındaki yargısına güvenmemek için bir sürü nedeniniz olabilir. Belki önceden özel bir günde giydiğiniz için hatırlayıp seviyor olabilir. Duygusal bir eşyadır ya da kravat koleksiyonunuzu biliyordur ve onun sevmediği kravatlardan birisini seçmediğiniz için mutlu olmuştur. Belki de sizin bugün biraz garip olduğunuzu hissetmiştir. Sizi biraz neşelendirmek istemiştir. Şimdi, bir dakika bizimle burada oturduğunuzu düşünün ve ben size kravatınızın ne kadar güzel olduğunu söylüyorum. Aklınızda hemen bir düşünce oluşur, beni tanımıyorsunuz. Aramızda kişisel bir şey yok. Sizinle bir giyim geçmişimiz yok. Hiçbir duygusal eşyamız yok. Kimin yargısına güvenirsiniz? Benim mi yoksa eşinizin mi?

Yanımda oturan bu beyefendi inanılmaz bir istihbarat çözümleyicisidir. Kurgulu şeyleri çözümleyebilir, sistem çözümlemesi yapar, ortaya fikirler çıkartır ama işin doğrusu sizin için en değerli ajan o, çünkü onu tanımıyorsunuz ve o da sizi tanımıyor. Sizi umursamıyor, ya da duygularınızı. Bildiği tek şey, o kravatın nasıl göründüğüdür."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder